a

Facebook

Twitter

طراحی توسط بهرنگ محبوبی.
همه حقوق محفوظ است.

09:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه- جمعه

09190380292

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

فیسبوک

توئیتر

جستجو
منو
 

هر آنچه از سفته باید بدانید

نویسنده: بهرنگ محبوبی -کارشناس حقوق قضایی
موسسه حقوقی چتردوراندیشان > آموزش های حقوقی  > هر آنچه از سفته باید بدانید

هر آنچه از سفته باید بدانید

هر برگ سفته سقف خاصی برای تعهد کردن دارد ،مثلا اگر روی سفته ای نوشته شده باشد تا «یک میلیون ریال» یعنی آن سفته حداکثر برای تعهد ۱۰۰ هزار تومان دارای اعتبار است و با آن نمیتوان به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان تعهد کرد.

سفته را چطور تنظیم کنیم

طبق ماده ۳۰۸ سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده و علاوه بر این ،اطلاعات زیر هم روی آن ثبت شود: مبلغی که باید پرداخت شود ،نام و نام خانوادگی گیرنده وجه ،تاریخ پرداخت وجه،علاوه بر اینها نوشتن نام و نام خانوادگی صادر کننده ،اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است. در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود نام ونام خانوادگی او در سفته آورده میشود.در غیر این صورت به جای نام او نوشته میشود در وجه حامل. در صورتی که نام و نام خانوادگی یک شخص معین نوشته شود. این شخص طلبکار میشود.و در غیر این صورت هرکسی که سفته را در اختیار داشته باشد طلبکار محسوب میشود. و میتواند در سررسید سفته مبلغ آن را طلب کند.البته اگر سفته عند المطالبه باشد،صادرکننده باید به محض مطالبه مبلغ آن را پرداخت کند.

سفته بدون تاریخ سررسید در مواردی صادر میشود که نیاز به تحویل «سفته عندلمطالبه » یا « به رویت » باشد. در این صورت مبلغ مندرج در سفته باید بلافاصله پس از ارائه سفته از دارنده آن توسط صادر کننده سفته پرداخت شود.

سفته بدون نام

در تنظیم سفته این امکان وجود دارد که بدهکار سفته را که صادر می‌کند بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که اینطوری فرد می تواند یا خودش درس رسید یا برای گرفتن پول اقدام کند یا اینکه آن را به دیگری حواله بدهد عبارت حواله کرد در سفته به شخص دارنده این اختیار را می دهد که بتوانند سفته را به دیگری منتقل کند ولی اگر حواله کرد خط زده شود دارنده سفته نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی باید برای وصول آن اقدام کنند علاوه بر آن می‌تواند با پشت نویسی آن به شخص دیگری انتقال دهد

پشت نویسی سفته

پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن است اگر پشت نویسی برای انتقال باشد دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایای می‌شود که به آن سند تعلق دارد انتقال سفته با امضای دارنده آن به عمل می آید دارنده سفته می تواند برای وصول وجه آن به دیگری وکالت دهد که در این صورت باید وکالت برای وصول قید شود.

راه هایی برای وصول سفته

برای آن که دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود باید نکات زیر را رعایت کنند دارنده سفته باید در سررسید ثبت را مطالبه کند اگر وجه سفته پرداخت شد که خوب قضیه تمام است ولی در صورت عدم پرداختدارنده سفته باید ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته را واخواست کند.واخواست اعتراض رسمی است به سفته ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید و از آنجا که این اعتراض باید رسماً به صادرکننده ابلاغ شود واخواست در برگه های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می شود علاوه بر این بانک‌ها نیز واخواست نامه چاپی مخصوص دارند در واقع رونوشت و دستور پرداخت وجه به وسیله دادگاه انجام می‌گیرد آورده می‌شود

واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در سه نسخه مشابه یک نسخه است و دو نسخه رونوشت تنظیم شده و به وسیله واخواست کننده امضا میشود پس از چسباندن تمبر که مبلغ آن را دادگاه مشخص می‌کند به دستور دادگاه سفته به وسیله مأمور اجرا طبق مقررات مربوط به ابلاغ به صادرکننده صفت ابلاغ می‌شود البته باید توجه داشت که هیچ نوشته‌ای نمی‌تواند جایگزین واخواست نامه شود نسخه اصلی واخواست نامه به واخواست کننده و نسخه سوم در دفتر بازخواست دادگاه بایگانی می شود و مامور ابلاغ نسخه دوم واخواست نامه را به ابلاغ شونده یا محل اقامت او می دهد.برای استفاده از مسئولیت تضامنی پشت نویس ها دارنده ثبت باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست خواست خود را به دادگاه تقدیم کند اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند دعوی علیه پشت نویس ها پذیرفته نمی‌شود دارنده سفته های که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی کرده می‌تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرح دعوی را پیش از رسیدگی و صدوربه نفع او توقیف کند در این حالت پس از صدور حکم دارنده سفته در وصول طلب از مال توقیف شده به دیگران تقدم دارد دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته ممکن است معادل وجه آن را از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف کند.

در صورت اقامه دعوی علیه صادرکننده و پشت نویس در برگ دادخواست در مقابل ستون مربوط به خواننده می توان نام صادر کننده و پیش نویس یا خوشنویسان را ذکر کرد و در توضیح دادخواست در قسمت شرح دعوی از دادگاه محکومیت خوانده ردیف اول به عنوان صادر کننده و خوانده ردیف دوم به عنوان پشت نویس را به صورت تضامنی درخواست کرد

از کی بگیرم؟

در صورتی که سفته ای چند بار پشت نویسی شود یعنی افراد متعددی آن را گرفته و به فرد دیگری منتقل کرده باشند دارنده آن می تواند و هر کدام از آنها مراجعه کند کسی که سفته را امضا کرده و پشت نویس ها همگی در مقابل دارنده آن مسئولیت تضامنی دارند یعنی دارنده سفته در صورت عدم پرداخت می تواند و هر کدام از آنها که بخواهد به صورت منفرد یا به دو یا چند یا تمامی آنها به صورت دسته جمعی مراجعه کند.

همین حق رجوع را هر یک از پشت نویس ها نسبت به صادرکننده سفته و پشت نویس های قبلی خود دارند بنابراین صادر کننده به علاوه پشت نویس ها همگی مسئول پرداخت وجه سفته خواهند بود به این ترتیب انبوهی از مسئولیت ها برای پرداخت مبلغ مندرج در سفته ایجاد می‌شود این مسئولیت در اصطلاح مسئولیت تضامنی نامیده می‌شود

قانون سفته حسن انجام کار

ارائه سفته بابت حسن انجام کار وجهه قانونی اطمینان بخشی به کارفرما جهت بروز مشکلات احتمالی در آینده همکاری است از طرف دیگر کارپذیر نیز برای جلوگیری از اجبار به پرداخت وجه سفته تلاش می کند وظیفه پذیرفته شده را به بهترین نحو انجام دهد یکی از مواردی که در نوشتن سفته ضمانت کار باید در نظر گرفته شود درج عبارت ضمانت در شرح ثبت است ثبت های تضمین در دفاتر ثبتی شرکتها به عنوان حساب انتظامی ثبت می‌شوند و گروه‌بندی بدهی ندارند.

حال دو سوال در زمینه وجوه قانونی سفته مطرح می‌شود:

آیا سفته زندان دارد؟

ثبت حقوقی است یا کیفری؟

در پاسخ به این سوال که آیا سفته کیفری است یا حقوقی باید گفت سفته برخلاف چک حقوقی است و در صورت عدم انجام تعهدات میتوان مجازات زندان را برای ارائه دهنده ثبت در نظر گرفت در قانون سفته سفید امضا اجازه پر کردن جای مبلغ و تاریخ برای دارنده سفته وجود دارد.


موسسه حقوقی چتردوراندیشان با استفاده از تجربه ی خود پاسخگوی شما عزیزان است . در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فوق حرفه ای ما در ارتباط باشید . مشاوران حقوقی موسسه ی چتر دوراندیشان به صورت دقیق تر مسائل و مشکلات شما کاربران محترم را بررسی میکند. ۰۹۱۹۰۳۸۰۲۹۲- بهرنگ محبوبی مدیرموسسه حقوقی چتردوراندیشان تماس حاصل فرمایید. خواهشمند است قبل از تماس از طریق پیام کوتاه مکاتبه نمایید.

شبکه ی اجتماعی ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

1 نظر

ارسال نظر